Jaké metody užívají pojišťovny při odhalování podvodů v pojištění odpovědnosti z provozu vozidel?

Podle odhadů pojišťoven mohou podvody v povinném ručení představovat i 15 procent z celkového objemu vyplacených pojistných plnění. Pro pojišťovny představují pojistné podvody velké finanční úniky a tak vytáhly razantně do boje s pojistnými podvodníky.

Specializované útvary pojišťoven, sestávající se z analytiků, detektivů a právníků, tak prošetřují podezřelé škodné události. K dispozici mají nejmodernější techniku a systémy, které dokáží analyzovat situaci přímo na místě nehody. Některé využívané systémy umožňují dokonce nacházet spojitosti mezi případy, které se odehrály jindy a na jiných místech a zdánlivě spolu nesouvisí. Při tom je samozřejmě důležitý a stále dominantní lidský faktor, analytici, specialisté pojišťoven, kteří spolupracují s vyšetřovateli, policií, soudními znalci atd.

Využívání centrálního registru pojistných událostí je samozřejmostí. Zde jsou evidovány pojistné události likvidované různými pojišťovnami.

V případě podvodu v povinném ručení a havarijním pojištění využívají specialisté pojišťoven animačního programu Virtual Crash, díky němuž dokáží analyzovat průběh podezřelé dopravní nehody a odmítnout, nebo naopak potvrdit tvrzení svého klienta.

Pokud specialisté na odhalování pojistných podvodů najdou nějaké nesrovnalosti, vysílají pojišťovny do terénu svoje detektivy. Pak dochází na dotazování svědků nehod, sousedů atd.

Někteří z vás si mohou myslet, že to, co zde uvádíme je přehnané. My vám pouze předkládáme informace čerpané ze zpráv různých pojišťoven. Kromě toho pojišťovny zveřejňují statistiky odhalených podvodů v pojišťovnictví. Je jen na vás, abyste posoudili, jak moc horké toto téma bude.

Výpočty a bádání s čísly vám umožní kalkulačka online

POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI